, Życzenia Biskupa na Wielkanoc 

Życzenia Biskupa na Wielkanoc

solary, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, fotowolt

Temat: Zawzięte 2
Cytat:
Napisał laurka hm, no ciekawe, nie powiem. a Pan Kleks stara się o jakąś pracę? Cytat:
Napisał martucha25 :Hmmm...: no ciekawe przyznaję :Śmiech::Śmiech::Śmiech:

uwielbiałam Pana Kleksa :Wow!:

jaką kończysz szkołę?Akademię Pana Kleksa?:Śmiech:

To na moje genialne studia... Kobieta od stylistyki wymyśla nam takie niedorzeczności... :D ale przynajmniej jest zabawnie :Hyhy:

Jakiś czas temu musiałam napisać życzenia wielkanocne dla Arcybiskupa od Duszpasterstwa Akademickiego i gratulacje dla Biskupa z okazji 25-lecia biskupstwa od Parafian... :Wstyd:

A studiuję na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Źródło: forum.dziecko-info.com/showthread.php?t=191524Temat: Wielkanoc w Polsce i na świecie
W symbolice i obchodach Świąt Wielkanocnych można odnaleźć wiele analogii do starych wierzeń, mitów i ludowych rytuałów.

HISZPANIA:
Wielkanoc uroczysta i z przepychem

Hiszpanie świętują w kościołach oraz na ulicach miast i wiosek, biorąc udział w licznych procesjach. Większy nacisk kładzie się tutaj na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie, więc nie ma zwyczaju składania sobie życzeń świątecznych.


BUŁGARIA:
Na Wielkanoc pieczone jagnię,wino i kwiaty

Pieczone jagnię, zielona sałata i słodki kołacz z orzechami i rodzynkami są tradycyjnymi bułgarskimi daniami na Wielkanoc. Ciasto jest ozdobione pomalowanym na czerwono jajkiem, a na stole musi być dużo kwiatów.
W czasie świąt wielkanocnych dominuje kolor czerwony uważany za symbol zdrowia i dobrobytu. W tradycji bułgarskiej panny młode były ubierane na czerwono. Zgodnie z tradycją chrześcijańską Wielkanoc jest poprzedzona 40-dniowym postem, który kończy się w Bułgarii uroczystą ucztą, na której królują pieczone jagnię, faszerowane ryżem z rodzynkami i przyprawami oraz czerwone wino.

CZECHY:
Wielkanoc to przede wszystkim świeto nadejścia wiosny

W 10-milionowych Czechach, gdzie według sondaży liczba ateistów zdecydowanie przekracza liczbę osób wierzących, święta wielkanocne nie mają charakteru religijnego. Traktowane są przede wszystkim jako święto nadejścia wiosny.
W Czechach nie jest praktykowane ani budowanie w kościołach grobów Chrystusa, ani święcenie pokarmów. Jedynym kościołem w Pradze, gdzie w Wielką Sobotę można poświęcić wielkanocny koszyk jest kościół św. Idziego, gdzie mieści się polska parafia i gdzie w każdą niedzielę odprawiane są nabożeństwa w języku polskim.


BIAŁORUŚ:
Świeta Wielkanocne

Białoruś jest jedyną poradziecką republiką należącą do Wspólnoty Niepodległych Państw, gdzie najważniejsze katolickie święta - Wielkanoc i Boże Narodzenie - są świętami państwowymi i dniami wolnymi od pracy.
Z okazji świąt w prasie centralnej ukazują się listy pasterskie zwierzchnika Kościoła katolickiego i biskupów najważniejszych Kościołów protestanckich. Chrześcijanom obrządku zachodniego co roku świąteczne życzenia przekazuje prezydent Aleksander Łukaszenka. Pierwsze programy białoruskiej telewizji i radia transmitują najważniejsze kościelne


USA:
Wielkanocne tradycje i obyczaje

Wielkanoc w USA obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce. Amerykanie kupują i malują jajka, ale na ogół nie dzielą się nimi w czasie świątecznego śniadania. Nie ma też tradycji święconki.


LITWA:
Tradycje wielkanocne podobne do naszych

Litewskie tradycje wielkanocne są bardzo zbliżone do polskich. Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z pisankami i obfitością potraw mięsnych na świątecznym stole. Nie znany tu jest jednak, poza Wileńszczyzną, śmigus-dyngus, a także "zajączek" czyli obdarowywanie dzieci łakociami i drobnymi prezentami.
Śniadanie wielkanocne trwa od rana do późnego wieczora, z przerwami na toczenie jajek. Śmigus-dyngus jest znany i praktykowany jedynie wśród litewskich Polaków, na Wileńszczyźnie.


BELGIA:
Słodka Wielkanoc

Belgowie, chcąc osłodzić sobie to, że nie mają zbyt wielu zwyczajów związanych z obchodami Wielkanocy, znaleźli na to sposób - kupują czekoladowe jajka, od których uginają się sklepowe półki w okresie świątecznym.
W Belgii nie ma aż tak widocznej tradycji przystrajania jajek, jak w Polsce. Nie ma zwyczaju zdobienia ich przy pomocy wosku, czy przez skrobanie nożykiem. Tradycja poszukiwania jajek w trawie też pomału zaczęła odchodzić w niepamięć, szczególnie w większych miastach.
wp.pl


Źródło: travelforum.pl/showthread.php?t=2157


Temat: Greckie zwyczaje i święta
Na Wielkanoc warto wybrać się do Grecji, by przeżyć podniosłą atmosferę świąt w najpiękniejszej porze roku
Kwitną kwiaty i gaje oliwne, Grecja zieleni się i pachnie. Każde miasto i najmniejsza wioska mają w tym okresie niepowtarzalny klimat. Bardzo uroczyście obchodzi się święta m.in. w Nafpaktos i na wyspach: Krecie, Patmos, Karpathos. Pascha zaczyna się w Wielką Sobotę Lazarusa (Łazarza) poprzedzającą Niedzielę Palmową, jest to też początek ferii w szkołach. W Niedzielę Palmową święci się malutkie krzyże uplecione przeważnie z gałązek palmowych. Wielki Post, czas modlitwy i skupienia, rozpoczyna się w poniedziałek. W Wielką Środę święci się zazwyczaj oliwę lub oregano, bowiem Grecy wierzą, że mają one życiodajną moc. W Wielki Czwartek maluje się jaja na czerwono (czerwień symbolizuje życie) i często zapieka w bochenkach słodkiego chleba tsoureki. Jaja rozdaje się dopiero w Wielką Niedzielę.

Nafpaktos
W Wielki Piątek do miasta najlepiej przyjechać rano, bo wtedy można zająć miejsce, z którego widać całą procesję. Na tę uroczystość zjeżdża się bowiem mnóstwo Greków i jest bardzo tłoczno. Atmosfera jest melancholijna, kobiety opłakują zmarłego Chrystusa, wyczuwa się smutek i powagę. W nocy po 22 ze wszystkich kościołów wychodzą procesje Męki Pańskiej symbolizujące pogrzeb Zbawiciela, aby spotkać się na placu centralnym (port), gdzie krzyżują się ich drogi. Na czele procesji niesione są chorągwie, potem idzie orkiestra, biskup, kapłani, żołnierze i mieszkańcy - wszyscy niosą płonące świece, śpiewają hymny i pieśni. Po północy na murach portowych odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Elatu
Kilka dni przed Wielkanocą malutka wieś Elatu w górach (godzina jazdy na północ od Nafpaktos) zaczyna tętnić życiem. Do opuszczonych na zimę kamiennych domów wracają właściciele, aby je odnowić, pobielić chodniki lub murki przed domem, przygotować ogród i palenisko na świąteczny niedzielny piknik. Wszędzie słychać radosne powitania przybyłych gości i życzenia "Kalo Pascha!" (Wesołych Świąt).

W Wielką Sobotę gospodynie gotują świąteczne potrawy, a gospodarze przygotowują młode jagnię na niedzielę Przed 12 w nocy domy pustoszeją - wszyscy udają się do kościoła na Wielką Mszę Rezurekcyjną - Anastasi. Tuż po północy w kościele gasną światła na znak, że na świecie panuje mrok. Po czym następuje najbardziej poniosły moment - zapalenie świec Rezurekcji (Zmartwychwstania). Kapłan wychodzi do wiernych ze świecą i zapala od niej świecę następnego wiernego, ogłaszając: "Christos Anesti!" (Chrystus Zmartwychwstał). Odpowiada się: "Alithos Anesti" (Zaiste Zmartwychwstał).

Do domów wszyscy wracają z zapalonymi świecami, uważając, aby nie zgasły, bo ogień od świec ma się palić w domu cały rok. Jest to magiczny pochód. Po mszy obowiązkowo je się cytrynową zupę z baranich podrobów i zagryza chlebem. To koniec Wielkiego Postu.

Ten, kto pierwszy wstanie w Wielką Niedzielę, przygotowuje palenisko do pieczenia barana. Niedziela to bowiem czas na całodzienny piknik z muzyką, tańcami, winem i stukaniem się jajkami tak, aby ich nie potłuc, bo całe jajko to symbol szczęścia.

Arachova
W poniedziałek wielkanocny w miasteczku Arachova (na północnych stokach Góry Parnasoss, 157 km od Aten i 8 km od Delf) co roku odbywa się huczne trzydniowe święto Panigyraki na cześć jego patrona św. Jerzego oraz zwycięstwa nad Otomanami w 1826 r. Zaczyna się 22 kwietnia (lub 23, jeśli 22 wypada Wielkanoc) i trwa do 25. Jest to czas na tańce, śpiewy i wielki piknik przed kościołem. Mężczyźni przebierają się w stroje z okresu otomańskiej okupacji, wojskowe mundury, ładują broń i biegną na wzgórze św. Jerzego, aby walczyć z przeciwnikiem. Zwycięzcy schodzą w dół pod kościół przy dźwiękach trąbek, bębnów, piszczałek. Niektórzy niosą owieczki - jedną z nich, jak nakazuje tradycja, trzeba złożyć w ofierze dla patrona wsi i opiekuna pasterzy, aby rok był dobry i obfity w plony. Kapłan święci owieczkę, rzeźnik zabija, a potem robi się znak krzyża z krwi owieczki na czołach dzieci. Resztę mięsa kroi się, gotuje i rozdziela.

Kulminacją tych dni są ludowe tańce w tradycyjnych strojach. Mężczyźni zakładają furuselle (białe, plisowane spódniczki), białe rajstopy i buty z zadartymi czubami zakończonymi pomponami. Kobiety - haftowane bluzki, kamizelki, na spódnice zakładają ozdobne halki, na głowy chustki. Są też śpiewy, zawody sportowe i biesiadowanie.

A po świętach wszyscy życzą sobie Chronia Pola! - Wszystkiego dobrego!
Źródło: travelforum.pl/showthread.php?t=3788


Temat: O świętach i świętowaniu.
Kościół chrześcijański liczy mnóstwo wszelkiego rodzaju dni „świętych". Oprócz niedziel i rozmaitych narodzeń, wniebowstąpień, wniebowzięć, t.j. dni poświęconych Chrystusowi i jego matce, pannie Marii, istnieją święta 3 królów, św. Józefa, oblubieńca tejże p. Marji, świętych apostołów Piotra i Pawła, Stanisława biskupa, wszystkich świętych oraz cały szereg uroczystości świętych „patronów" kraju, djecezji, parafji, miasta. Są, jak wiadomo, nawet takie uroczystości jak „boże ciało", „niepokalane poczęcie najświętszej panny". Niektóre z tych świąt, jak np. drugie święta narodzenia Jezusa, wielkanocy i zielonych świątek kościół katolicki oficjalny już zniósł, lud jednak trzyma ich się uparcie i kalendarze podają je drukiem czerwonym.

W nakazane te dni święte trzeba świętować, t.j. wstrzymywać się od robót służebnych, od ciężkiej pracy cielesnej, od czynności sądowych, jakoteż od targów, jarmarków i wogóle wszelkich handlów publicznych, a natomiast trzeba z gorliwością i nabożeństwem słuchać mszy świętej i kazania świętego, w świętym kościele, ze świętych ust świętego kapłana...

Nasz polski rząd republikański gorliwie pilnuje przepisów świętego prawa kościelnego i w taki święty dzień możesz człowieku, umrzeć z głodu i pragnienia i żaden sklep nie otworzy się przed tobą.

Owszem, po pracy dobrze jest odpocząć i trochę świętowania potrzeba człowiekowi, ale u nas jest tych świąt zanadto i większość ich jest kapitalnie bezmyślną. Co nas, wolnomyślicieli, może obchodzić święto jakichś tam króli, 3 czy nawet 9, albo takiego biskupa krakowskiego, Stanisława? Nam należałoby ustanowić swoje święta, celowo, według zgóry ułożonego planu.

W tym celu potrzeba przedewszystkiem wydać swój własny "Kalendarz wolnomyślny". W kalendarzu owym należałoby pozostawić wszystkie niedziele, jako dni odpoczynkowe, i ustanowić 12 świąt w roku - po 1 co miesiąc. Oto projekt:

Dnia 1 Stycznia — Nowy Rok.

2 Lutego — Święto Karnawału.

3 Marca — Zwiastowanie Wiosny (Skowronka).

4 Kwietnia — Zmartwychwstanie Życia.

5 Maja — Święto Wolności.

6 Czerwca — Święto Przyrody (kwiatów).

7 Lipca — Sen Nocy Letniej (Święto Poezji).

8 Sierpnia — Ideału Cnoty.

9 Września — Święto Obfitości.

10 Października — Święto Miłości.

11 Listopada — Dzień Żałobny.

12 Grudnia. — Święto Zimy.

Naturalnie, każdy z tych dni świątecznych należałoby uczcić w odpowiedni sposób. 1 stycznia — dzień życzeń, 2 lutego — bal, 3 marca - dzień wesołości, 4 kwietnia — wycieczka za miasto, 5 maja — pochód uliczny, 6 czerwca — spędzanie czasu na łonie przyrody, 7 lipca — nocna wycieczka do lasu, 8 sierpnia — uczynek dobry do spełniania, 9 września — libacja owocowa, 10 października — umizgi miłosne, 11 listopada — poświęcony pamięci zmarłych wielkich ludzi, 12 grudnia — wycieczka na sankach.

Takie święto miałoby naprawdę sens i znaczenie.

"Myśl Wolna" — Organ Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich, nr 12 (20), grudzień 1923. Oprac. J.R.

*

Post scriptum

Inne dni warte upamiętnienia lub nawet świętowania, które winny znaleźć się w „Kalendarzu wolnomyślnym":

1 stycznia — Podpisanie deklaracji Narodów Zjednoczonych o prawach mniejszości

12 lutego — Dzień Darwina, Dzień urodzin Darwina

17 lutego — Spalenie Giordano Bruno (1600)

28 lutego — Powołanie Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli (1957)

1 marca — Dzień Racjonalisty (obchodzony głównie przez Hindusów)

12 marca — Założenie Racjonalisty

14 marca — Urodziny Einsteina

27 marca — Powołanie Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej, z połączenia Stow. Ateistów i Wolnomyślicieli oraz Tow. Szkoły Świeckiej (1969)

30 marca — Stracenie za ateizm Kazimierza Łyszczyńskiego

31 marca — Urodziny Kartezjusza (1596)

10 kwietnia — Ogłoszenie O powstawaniu gatunków przez Darwina

10 czerwca — Parada Równości

21 czerwca — Światowy Dzień Humanistyczny

16 października — Dzień Walki z Głodem

16 listopada — Międzynarodowy Dzień Tolerancji (UNESCO)

5 grudnia — Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

8 grudnia — Powołanie do życia pierwszej organizacji laickiej w Polsce - Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich (1907)

9 grudnia — Uchwalenie sławetnej francuskiej ustawy o rozdziale kościoła od państwa (1905)

10 grudnia — Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Żródło: racjonalista.pl

Źródło: paranormalne.pl/index.php?showtopic=7656