, życie i twórczość Jana Matejki 

życie i twórczość Jana Matejki

solary, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, fotowolt

Temat: : XIV Zjazd Historyków
XIXw
Piątek
1. Ewelina Glonek (Uniwersytet Gdański) - Londyn ubogich I połowy XIX wieku w relacjach podróżników europejskich
2. Przemysław Damski Koncepcje federacyjne Czartoryskiego w memoriale „ O systemie politycznym, który winna stosować Rosja
3. Lidia Jurek (Uniwersytet Łódzki) Opieka, arogancja, misja, ignorancja stosunek inteligencji do robotników w Łodzi na przełomie XI i XX wieku
4. Piotr Barański (Uniwersytet Warszawski) Uruchomienie warszawskich tramwajów elektrycznych
5. Marta Janas ( Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Pozdrowienia z twierdzy Poznań. Miasto Poznań na dawnej pocztówce
6. Piotr Czyż (Akademia Podlaska w Siedlcach) – Włodawa. Historia dziedzictwa kulturowego miasta trzech kultur
7. Adam Świątek ( Uniwersytet Jagielloński) Wizja Rusi w życiu i twórczości Jana Matejki
8. Marta Kargul (Uniwersytet Jagielloński) Czarna peleryna – fenomen czy legenda? Ubiór cyganerii krakowskiej XIX/XX wieku

Obiad (14:00 - 15:00)

9. Aneta Machulak (Akademia Świętokrzyska filia w Piotrkowie Trybunalskim) - Społeczność żydowska w Bełchatowie
10. Katarzyna Cymbalista ( Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Przemyślu)- Zarys dziejów Odlewni Dzwonów Felczyńskich w Przemyślu
11. Marcin Bukała ( Uniwersytet Rzeszowski)- Dzieciństwo gen. Władysława Sikorskiego (1881- 1889)
12. Andrzej Sabasiuk (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie) - Narodowe aspekty i specyfika rewolucji 1905-1907 na Łotwie
13. Dariusz Talbirek (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie) - Lublin w czasie powstania listopadowego
14. Anna Bohun (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie) - Reformy uwłaszczeniowe w Rosji z 1861 r.
15. Wiktor Szukiełowicz (Uniwersytet Brzeski) - Walka Ideologiczna w białoruskim społeczeństwie XIX w.za pomocą wierszowanych publicystycznych gawęd
Źródło: knhw.marcin-lewandowski.xip.pl/forum/viewtopic.php?t=109Temat: Film, teatr, aktorzy
– Jaki jest efekt zbyt długiego oglądania "M jak Miłość"?
– Mroczki przed oczami.


Dzwoni reżyser filmowy do aktorki:
- Dzień dobry, czy nie chciałaby pani zagrać w nowym filmie "Dobranoc"?
- A dziękuję, już w tej sprawie spałam.


Jakiś czas temu w teatrze w Częstochowie grali takie kiepskie sztuki, że aktorzy zmuszeni byli występować na scenie w liczbie co najmniej trzech, aby w razie zatargu z publicznością, mieć przewagę liczebną.


Sztuka Romeo i Julia w teatrze. Julia umiera. Romeo na to:
- Co ja mam teraz zrobić?!
Głos z sali:
- Pierd*l, póki ciepła!


Studenci szkoły filmowej zdają egzamin.
- Scenka jest taka: facet i kobitka są na przyjęciu. Jak pokazać ludziom, że to mąż i żona?
- Ona poprawia jemu krawat - mówi jeden student.
- Źle. To może być jego koleżanka - ripostuje egzaminator.
- On całuje ją w policzek - mówi drugi.
- Źle. To może być jego kochanka.
- On mówi: Ty stara ku**o, spie**oliłaś mi życie! - mówi trzeci.
- Źle. Mogą być po rozwodzie.
- On wyjmuje z jej torebki chusteczkę - mówi czwarty. - Wysmarkuje nos i wkłada ją z powrotem do torebki.
- Brawo! Piątka.


Cudze ganicie, swego nie znacie - skandalizująca powieść Damiana Barda Kod Jana Matejki nie doczekała się dotychczas słów potępienia, na jakie zasługuje!
W Muzeum Narodowym w Warszawie zamordowano portiera, Stanisława Chociebuskiego. Jego zwłoki zostały znalezione pod obrazem Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta", w takiej pozycji, jakby robił orła na śniegu. Zagadkowe okoliczności śmierci portiera naprowadzają policję na coraz bardziej sensacyjne wątki: okazuje się, że tło morderstwa nie było czysto kryminalne, lecz związane z tajemnicą od wieków skrzętnie ukrywaną przez Episkopat Polski.
Stanisław Chociebuski przed śmiercią zdążył zostawić zakodowaną wiadomość, a jego ciało jest częścią szyfru. Mogą go złamać jedynie wnuczka portiera, Bella Rapaport, kryptograf z komendy stołecznej policji, oraz przybyły do Warszawy ze Stanów Zjednoczonych historyk sztuki, znawca szkoły monachijskiej, specjalizujący się w twórczości Jana Matejki.
Zagadka zostaje rozwikłana: w katedrze gnieźnieńskiej w ręce policji wpada dokument Dagome Iudex, rzekomo zaginiony, faktycznie zaś ukrywany tam, w sarkofagu św. Wojciecha, przez metropolitę gnieźnieńskiego. Prócz przepisów na macę, gefilte fisz i czulent zawiera on informację, że książę Mieszko I wcale się nie ochrzcił, tylko obrzezał, prawdziwe imię księcia to Mosze, a nie Mieszko, Dąbrówka zaś miała na imię Debora. Kontrowersyjne teorie sformułowane przez autora powieści opierają się m.in. na badaniach Protokołów Mędrców Syjonu i symboliki Zoharu oraz kabały luriańskiej.
Kod Jana Matejki budzi ogromne kontrowersje, gdyż stawia pod znakiem zapytania same korzenie naszego dziedzictwa kulturowego. Damian Bard, nie dbając o poprawność polityczną, wysuwa poważne oskarżenia pod adresem polskiego duchowieństwa. Czy rzeczywiście jesteśmy narodem katolickim? Czy Konferencja Episkopatu Polski uczestniczy w światowym spisku Mędrców Syjonu? Jakie jeszcze tajemnice na temat naszej historii narodowej kryją się w diecezjalnych archiwach?
Waldemaria Depa-Zboynitzky


Pewna aktorka opowiada koleżance o niedawnym obiedzie ze znanym reżyserem:
- Pokazał mi scenariusz. Wiesz, główna rola jakby dla mnie stworzona.
Potem poszliśmy do niego, żeby omówić zamysł filmu. I w trakcie rozmowy ten bydlak mówi mi, że widzi mnie w roli pokojówki, która na ekranie nie mówi ani słowa!
- No i co? - pyta koleżanka.
- No wiesz, roześmiałam mu się prosto w jajca!
Źródło: allforfree.net.pl/viewtopic.php?t=7741


Temat: Muzea krakowskie
Dom Jana MatejkiJest oddziałem: Muzeum Narodowe w Krakowie

Adres: ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków

Kontakt: (012) 422-59-26, (012) 423-04-08

Fax: (012) 292-10-05

E-mail: dommatejki@muz-nar.krakow.pl
E-mail: domjanam@interia.pl

Kierownik: Małgorzata Buyko

Godziny otwarcia: poniedziałek - nieczynne; wtorek, środa, sobota - 10.00-19.00; czwartek, piątek - 10.00-16.00; niedziela - 10.00-15.00Ceny:
    l6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy),l lbilet rodzinny (dorośli + max.5 dzieci do lat 18) - 12 złl lczwartek - wstęp wolny do stałych galeriil lSpotkanie muzealne (przewodnik): 70 zł (język polski), 100 zł (język obcy)l
Wystawy stałe:

Ekspozycja mieści się domu rodzinnym Jana Matejki, najwybitniejszego polskiego malarza doby historyzmu, miłośnika zabytków i kolekcjonera.

Wystawiono tu prace z okresu młodzieńczego ("Martwa natura", 1852), portrety rodziny, przyjaciół, osobistości życia krakowskiego 2 połowy XIX w., szkice i studia przygotowawcze do obrazów historycznych (m.in. „Mikołaj Kopernik” 1871, „Jan III Sobieski pod Wiedniem” 1880, „Śluby Jana Kazimierza” 1889) oraz pamiątki po artyście (nagrody, dyplomy, osobiste drobiazgi) . „Widok z wieży ratuszowej”, kartony projektowe do polichromii ściennych kościoła Mariackiego, eksponaty związane z obecnością Matejki przy komisyjnym otwarciu grobu Kazimierza Wielkiego w czerwcu 1869 r. (obraz olejny „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” 1869, kopie wydobytych regaliów) są świadectwem silnego związku artysty z Krakowem.

Malarz zgromadził dużą kolekcję różnorodnych zabytkowych przedmiotów. Jego zamiłowania artystyczne, badawcze i kolekcjonerskie były ze sobą ściśle połączone. Kolekcja Matejki obejmuje krakowskie „starożytności” (tryptyk z przedstawieniem tzw. „Dużej św. Rodziny” 1510-1515, kapitele z kościoła mariackiego wykonane prawdopodobnie w warsztacie Wita Stwosza, kafle z pałacu biskupiego XVI - XVIII w.), judaica, złotnictwo, ceramikę, militaria, narzędzia tortur, tkaniny. Część eksponatów pochodzi z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Zgromadzone przedmioty i stroje służyły jako rekwizyty malarskie.

Wystawy czasowe, organizowane w Krakowie i innych miastach Polski, popularyzują nieznane szerzej aspekty życia i twórczości artysty, a także część bogatej kolekcji, która nie jest prezentowana na stałej ekspozycji. Celom badawczym służy biblioteka Matejki oraz wykonane w XIX w. fotografie obrazów mistrza. Niektóre z nich są szczególnie cenne, ponieważ przedstawiają obrazy uznane dzisiaj za zaginione.

W Domu Jana Matejki prowadzona jest działalność edukacyjno-oświatowa: lekcje muzealne oraz cykl wykładów „Czwartki u Matejków”.

Ekspozycja w Domu Jana Matejki jest częścią Działu IX - Zbiory Jana Matejki.
Źródło: travelforum.pl/showthread.php?t=3821